Festival Programme 3DEC – 10DEC 2019

Admission is FREE.

For more details, please click or tap the time (in blue colour) on the schedule below to read more.

[A] for all ages

[B] not advisable for 13 years old and under

[C] not advisable for 18 years and under, and forbidden for 13 years so and under 

[D] – forbidden for 18 years old and under

– – – – 3/12 (Tuesday) – – – –

17:30
CINE-CONCERT by BAND OF CASA DE PORTUGAL IN MACAU

&
OPENING CEREMONY

19:00
EXPANDED CINEMA

– Bottleneck [B] (Sweden)
– Bitchboy [C] (Sweden)


– – – – 4/12 (Wednesday) – – – –

14:00 [0:18:51]
SIC 2010-2011

– All=One [B] (Macau)
– Think in Sick [B] (Macau)
– Salty Humid Chicken [B] (Macau)
– The Harmful of Drug Addict [B] (Macau)
– Strange Occurences by the Water Front [B] (Macau)
– A Kaleidoscope [A] (Macau)
– G.E. Mistake [B] (Macau)
– Your Mind is Your Weapon [A] (Macau)

14:30 [0:29:07]
SIC 2012-2013

– Life’s A Soundcheck [A] (Portugal)
– Arnold Learns a Lesson [B] (Macau)
– 5 Elements [A] (Macau)
– A Lost Bet [B] (Macau)
– Motivation [B] (Macau)
– Dawn of Live [A] (Portugal)
– Connecting Flight [A] (Macau)
– Brainwash [B] (Macau)
– Light Pollution [A] (Macau)
– Spring of Life [A] (Macau)
– Drugs are Good [B] (Macau)
– The Facebookers of Macau [B] (Macau)

15:00 [0:47:32]
SIC 2014-2018 Fiction 1

– Angel or Demon [B] (Switzerland)
– The Wall [A] (France)
– Crash [B] (Macau)

16:00 [1:26:04]
SIC 2014-2018 Documentary 1

– Sound Thief [A] (India)
– A Glimpse on the Handicapped [A] (Macau)
– A Journey [A] (Belgium)
– Break In [C] (Spain)
– May The Qi Be With You [B] (Macau)
– Nobody Dies Here [B] (France)

17:30 [1:22:22]
SHORTS 2019 Documentary 1

– Village in the Sky [B] (India)
– Saya [B] (Turkey)
– My Neighbor at Salétrom utca [B] (Hungary)
– Through Song, We Share Stories [B] (Indonesia)

19:00 [0:52:00]
EXPANDED CINEMA

– Bijagó, the Sacred Treasure [B] (Guinea-Bissau)

20:00 [1:20:39]
SHORTS 2019 Documentary 2

– Macaenses – an Odyssey [B] (Macau)
– Histories of Wolves [B] (Portugal)
– Finding Beauty in Garbage [B] (India)
– Routines [A] (Iran)


– – – – 5/12 (Thursday) – – – –

14:00 [0:36:59]
SIC 2014-2018 Fiction 2

– Dad in Mum [B] (France)
– Smell the Smell [B] (Macau)
– Who Am I? [C] (Macau/Philippines)

15:00 [0:57:00]
SIC 2014-2018 Fiction 3

– Pale Mirrors [B] (Iran)
– Illegalist [B] (Macau)
– Silent Campine [C] (Belgium)

16:15 [0:56:02]
SIC 2014-2018 Fiction 4

– Come, the light [C] (Macau)
– The Way I love you [C] (Spain)
– Livestreaming [C] (Macau)

17:30 [1:17:08]
SHORTS 2019 Fiction 1

– An Ordinary Morning [B] (Ukraine)
– Athena , Setayesh and Others [B] (Iran)
– Lay Them Straight [B] (Canada)
– Replicant Mind [B] (Israel)
– Cargo [B] (Malaysia)
– Captured [B] (Bulgaria)
– Fears [B] (Spain)
– Shortwave [B] (Iran)

19:00 [0:13:10]
EXPANDED CINEMA

– Douro Boys [A] (Macau)

19:30
MEET THE JURY


20:00 [1:11:29]
SHORTS 2019 Fiction 2

– The King Crab [C] (Brazil)
– Together [C] (Italy)
– Quik [C] (Canada)
– Theory of Evolution [C] (Macau)


– – – – 6/12 (Friday) – – – –

11:00 [1:18:54]
SIC 2014-2018 Documentary 2

– Boat People [A] (Macau)
– 56 [B] (Spain)
– Anderson [B] (Brazil)

12:30 [0:19:25]
SIC 2014-2018 Animation 1

– The Gift [A] (Chile)
– Made in Spain [B] (Spain)

13:00 [0:12:54]
SIC 2014-2016 Advertisement

– Never Seen, Never Heard [A] (Italy)
– AD REM [A] (Poland)
– Refugee Camp [B] (Iran)
– Experience Pakistan ft. Dead end that lives 2.0 [A] (Pakistan)

14:00 [1:12:32]
SHORTS 2019 Fiction 3

– The Trip [B] (Slovenia)
– (UN)CERTAINTY [A] (Canada)
– Cassandra [B] (Macau)
– Come Back Home [B] (Viet Nam)
– A Blind, Mute and Deaf Family [C] (Macau/Philippines)

15:30 [1:17:39]
SHORTS 2019 Fiction 4

– Lina [B] (France)
– 404 Not Blue [B] (Macau)
– Jo and Jade [B] (United Kingdom)
– Screw the Boys [B] (Canada)
– This Society [B] (Macau)

17:00 [1:37:24]
EXPANDED CINEMA

Sri Lanka Female Filmmakers
– The Image [B] (Sri Lanka)
– Hope [B] (Sri Lanka)
– Dreams, Weavers and Viewers [B] (Sri Lanka)
– Beneath Two Ends [B] (Sri Lanka)
– Intimacy [B] (Sri Lanka)
– Letter [B] (Sri Lanka)
– Blood [B] (Sri Lanka)
– Tradition [B] (Sri Lanka)

19:00
SHORTS MASTERCLASS

by Lanka Bandaranayake
SRI LANKAN CINEMA – Looking into the diversity

20:00 [1:24:57]
SHORTS 2019 Documentary 3

– The Briefing [B] (Poland)
– The Dam [C] (Poland)
– Waiting for a Miracle [B] (Estonia)
– At Midnight Plays A Dance-Tune [D] (Netherlands)


– – – – 7/12 (Saturday) – – – –

11:00 [1:12:37]
SHORTS 2019 Fiction 5

– Roberta’s Living Room [B] (United States)
– Homeward Bound [C] (Israel)
– Do Not Ask for Your Way [B] (France)
– Fireworks [B] (China)
– The Adventures of Wonderboy [B] (United States)

12:30 [0:34:23]
VOLUME 2019
Music Video

– She Is Fire [B] (Macau)
– When I Met You [B] (Macau)
– Feeling Coming [B] (Macau)
– BOOOOM [B] (Macau)
– Indigo [B] (Macau)
– Times [B] (Macau)
– No Matter When [B] (Macau / China)
– The Other Side [B] (Macau)

13:00 [0:18:14]
SIC 2015-2018 VOLUME
Music Video

– Sleepwalker [A] (Macau)
– Ain’t Nobody Else [B] (Macau)
– Square [A] (Macau)
– Starting Line of Life [A] (Macau)

14:00 [1:41:00]
SHORTS 2019 Documentary 4

– Manolo Montague and Carmela Capulet [A] (Spain)
– Alaska [B] (Spain)
– Visible [B] (Spain)
– To See the Sea [B] (Portugal)

16:00 [0:50:33]
SHORTS 2019 Animation 1

– Starry Sky [A] (Macau)
– Tailored [A] (France)
– Nightmare [B] (Germany)
– In the Claw [B] (Taiwan)
– Rabbit Meets Crocodile [B] (Macau)
– The Lighthouse [A] (Macau)
– The Spider And The Moon [A] (Israel)
– Duo [B] (Czech)

17:00 [0:50:57]
SHORTS 2019 Animation 2

– Five [B] (Germany)
– Spines [B] (United Kingdom)
– The Music Box [B] (Canada)
– Purpleboy [B] (Portugal/France/Belgium)
– Wong, Bitter Gourd [B] (Macau)

18:00 [0:49:21]
SIC 2014-2018 Animation 2

– Revelation – the City of Haze [C] (China)
– Schirkoa [C] (India)
– Soul Walker [A] (Macau)
– Flood [B] (Germany)
– The Maechanical Waltz [A] (France)

19:00
SHORTS MASTERCLASS

by Julien Dykmans
Visual Effects for live action cinema

20:00 [1:16:31]
SHORTS 2019 Fiction 6

– Burqa City [B] (France)
– Hold On [B] (Netherlands)
– G.D.P.: Grandmas’ Dangerous Project [B] (Macau)
– Biba [B] (Slovenia)
– Kismet [B] (Turkey)


– – – – 8/12 (Sunday) – – – –

11:00 [1:29:00]
SHORTS 2019 Fiction 7

– The Other Lotus [B] (Hong Kong / Macau)
– Perfect Solo [B] (China)
– Sunday Afternoon [B] (Macau)
– A Simple Idea [B] (Iran)
– Today Artist, Tonight Taxist [B] (Moldova)

12:30 [0:38:12]
EXPANDED CINEMA

– I Signed The Petition [B] (United Kingdom)
– Windows [B] (Lithuania)
– Non è vero [B] (Ukraine)

14:00 [1:09:12]
SHORTS 2019 Fiction 8

– A Son Like Others [B] (Portugal)
– Mother of [B] (Israel)
– My Daughter Yoshiko [B] (United States)
– 300 All Expenses Included [B] (Spain)
– Q&A [B] (Taiwan)

15:15 [1:06:26]
SHORTS 2019 Fiction 9

– California [B] (Portugal)
– The Unsaid [B] (India)
– Missing Dad [B] (Macau)
– The Beds of Others [C] (Spain)

16:30 [1:12:32]
SHORTS 2019 Fiction 10

– Shift Change [A] (Spain)
– Love Centrifuged [B] (Spain)
– Unfolded [B] (Italy)
– Lust [C] (Sweden)
– Anna [B] (Ukraine)
– The Dress [B] (Spain)

18:00 [0:51:30]
SIC 2014-2018 Fiction 5

– 90 Degree North [C] (Germany)
– A Drowning Man [B] (Denmark)
– Bitchboy [C] (Sweden)

19:00
SHORTS MASTERCLASS

by Måns Berthas
Fiction and Documentary

20:00 [1:18:30]
SHORTS 2019 Fiction 11

– Skin [C] (United States)
– Weightlifter [C] (Ukraine)
– The Widow [C] (Australia)


– – – – 9/12 (Monday) – – – –

14:00 [0:47:57]
SHORTS 2019 Animation 3

– Find Me Mother [B] (India)
– Scapegoat [B] (Taiwan)
– The Stained Club [B] (France)
– Castle [B] (Japan)
– Eaten [B] (Iran)
– Ian, a Moving Story [B] (Argentina)
– La Noria [B] (Spain)

15:00 [0:47:34]
SHORTS 2019 Animation 4

– Off Season [B] (Romania)
– M52 [B] (Germany)
– The Elephants Will Be Happy [B] (France)
– This Side, Other Side [B] (Iran)
– What Else Needs to Happen? [B] (France)
– The Hunter [B] (Japan)

16:00 [0:18:50]
EXPANDED CINEMA

– What’s your Art? [B] (Macau)

16:30 [1:10:07]
SHORTS 2019 Documentary 5

– Serok [A] (Iran)
– THE TENT [A] (Russia)
– Father of Akka [B] (Israel/Palestine)
– My Days in An Apartment [A] (Macau)

18:00 [0:48:31]
SHORTS 2019 Documentary 6

– Fourth Wall [B] (Greece)
– SanDaoLing Blues [B] (Taiwan)
– The Man Who ‘Speaks’ Nature [B] (India)

19:00 [1:04:58]
SHORTS 2019 Fiction 12

– Can You Bear Me? [B] (Russia)
– Dante vs. Mohammed Ali [C] (Netherlands)
– Time Together [C] (Macau)

20:15 [0:58:00]
SHORTS 2019 Fiction 13

– Fusilao [B] (Venezuela)
– Living Together [B] (Spain)
– Oma [B] (Italy)
– Zhwan [B] (Iran)
– Dad [B] (Argentina)


– – – – 10/12 (Tuesday) – – – –

17:30
CONCERT by the band “BLADEMARK”

&
GALA AWARDS CEREMONY

19:00
AWARD-WINNING FILM SCREENING